Známu pieseň sme si s deťmi v materskej škole vyspevovali celý február. Deti síce ešte nemajú vedomosti o vzniku Turíc či Veľkej noci, ale počas realizovania projektu na tému Fašiangy sa dozvedeli mnoho o danom sviatku. Zo začiatku sa v ich predstavách vynáral iba karneval, ktorý v našej škole býva vyvrcholením celého projektu. Najprv sme s deťmi diskutovali o živote pra, pra, pra…rodičov, ktorí žili v úplne inej dobe. Deti so záujmom počúvali skutočnosť, že v dávnej minulosti neexistovala elektrina, ani mnohé vymoženosti, ktoré sú súčasťou nášho sveta. Prechádzkou po dedine vyzerali domčeky, ktoré minulé časy ešte stále v našej obci pripomínajú. Utvárali si predstavu o živote ľudí, ktorí fašiangy vymysleli, aby si spríjemňovali život spojený s prírodou a tvrdou prácou. Naši dávni predkovia sa tešili, že tuhá zima sa po sviatku Troch kráľov začne prehupovať do druhej polovice a nakláňať k očakávanej jari.
Aj my sme v našej škole celý mesiac žili ľudovou slovesnosťou a ľudovými piesňami, vytvárali rôzne masky, miesili a piekli pampúšiky, dramatizovali rozprávku Pampúšik. Mnoho matematických, jazykových, výtvarných i športových aktivít sme tematicky vyberali tak, aby pripomínali Fašiangy. Mohli sa o tom presvedčiť aj rodičia, pre ktorých sme pripravili Deň otvorených dverí a s humorom sme sa snažili zapojiť aj ich do nášho škôlkarského sveta. Všetky deti prežívali veľkú radosť, že mohli stráviť dopoludnie so svojimi rodičmi ako aj s rodičmi ich kamarátov a zároveň mali možnosť ukázať im mnoho hier, ktorými bol ich škôlkarsky život počas Fašiangov naplnený.
V piatok 28.2.2025 nastal čas na dlho očakávanú Fašiangovú veselicu v maskách. V prvej časti podujatia sa stretli deti všetkých troch tried, aby sa prezentovali spevom i rečňovankami pred kamarátmi. Nasledovalo individuálne predstavovanie v maskách. Pohľad na šťastné tváričky detí i všetkých zamestnancom školy v premene na rôzne rozprávkové bytosti vnáša do tohto podujatia každoročne neopakovateľnú atmosféru.
Záverom príspevku chcem aj touto cestou poďakovať celému kolektívu materskej školy, pretože tak ako Dňu otvorených dverí, aj realizácii Fašiangovej veselice predchádzalo mnoho príprav a obetavej práce, aby sme s potešením a spokojnosťou mohli urobiť pomyslenú bodku za týmto milým obdobím roka.
„Fašiang sa kráti, je to bieda, utorok zastaviť sa nedá. Prichádza popolcová streda.“
PaedDr. Dagmar Krupová