Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Zbierka šlabikárov

V dňoch od 8. do 11. 2. 2016 v našej škole prebiehala výstava šlabikárov. Bardejovčan Štefan Peteja (83) sa svojou zbierkou šlabikárov z celého sveta dostal do Slovenskej knihy rekordov. Zbiera ich od roku 1988. Dnes ich má 650. Štefan Peteja sa rozhodol zbierať šlabikáre, keď mu jeden doniesla do daru známa z Ameriky. Potom kontaktoval pražský klub zberateľov kuriozít. Chcel preskúmať, či niekto zbiera šlabikáre. Keď zistil, že bude jediný, požiadal o zaregistrovanie.
Najviac šlabikárov má slovenských. Ale v jeho zbierke nájdeme aj rómske či dokonca šlabikár pre nevidiacich. Najstarší je z roku 1896. Najradšej má šarišský šlabikár, ktorý bol vytlačený v roku 1919 v Prešove v kníhtlačiarni Arpáda Koscha.
Štefan Peteja však nezbiera iba učebnice pre prváčikov, ale aj písanky, pravítka, počítadlá a ostatné školské predmety, s ktorými sa žiačik v škole stretne.

…zo slov Štefana Peteja…
Ako väčšina príbehov aj ten môj zberateľský začal náhodou.
Pred viac ako 25 rokmi mi jeden z mojich priateľov daroval nezvyčajný dar – výtlačok šlabikára. Kniha, s ktorou sa stretol každý z nás v školských laviciach vo mne prebudila nielen spomienky na časy dávno minulé, ale niečo oveľa väčšie – záujem a odhodlanosť venovať tejto knižke svoj voľný čas a pochopiť jej dôležitosť a zmysel v našom živote.