Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Jar Kláry Jarunkovej v Šumiaci

Dňa 29.04.2022 sme si pripomenuli 100 rokov od narodenia prozaičky a horehronskej rodáčky Kláry Jarunkovej.
Základná škola Šumiac vo svojich slávnostne upravených priestoroch privítala v tento slávnostný deň množstvo hostí, ktorí tu prežili krásny deň plný nezabudnuteľných dojmov. Za našu školu boli pozvaní riaditeľ školy Mgr. Jozef Šajša a zástupkyňa Mgr. Erika Bialiková.

Na podujatí našu školu skvele reprezentoval v prednese poézie náš talentovaný žiak Matej Tešlár, ktorý svojim prejavom zaujal všetkých prítomných a získal ocenenie s diplomom za umelecký prednes. Vo výtvarnej časti súťaže získali ocenenia a diplomy za 2. miesto v 3. kategórii „Rozprávka pre Kláru“ Kristína Součeková, za 2. miesto v 3. kategórii „Rozprávka pre Kláru“ Jozef Šajša a výtvarné práce žiakov boli zaradené aj do celoslovenského kola súťaže Zázračný oriešok v Piešťanoch. Za účasť získala diplom naša ZŠ s MŠ Pohorelá v literárnej súťaži „Rozprávka pre Kláru“. Ocenených žiakov odborne viedla Mgr. Mária Skladaná.

V rámci programu sa v Šumiaci uskutočnila moderovaná konferencia s dcérou Kláry Jarunkovej Danielou Zacharovou, ktorá rozprávala o svojom detstve.

Na podujatí žiaci ZŠ Šumiac a žiaci ZUŠ Heľpa z 1 922 kusov poštových známok utvorili koláž vtáčika, čím sa táto aktivita zaradila medzi slovenské rekordy.

Súčasťou osláv bolo otvorenie pamätnej izby Kláry Jarunkovej, odhalenie pamätnej tabule a aj inaugurácia poštovej známky, ktorú venovali svojej rodáčke. Pamätná izba sa nachádza v budove bývalej starej pošty v šumiackej miestnej časti Červená Skala. V izbe je autentický nábytok, v druhej miestnosti je expozícia starej pošty. Pre našu žiacku knižnicu sme na podujatí zakúpili knihu Horehronský talizman od Júliusa Chudíka, otca Kláry Jarunkovej. Sú to autobiografické zápisy horehronského mládenca, ktorý sa bizarnou náhodou stal talizmanom bulharského cára Ferdinanda Coburga a v jeho službách strávil desať rokov na cestách po Európe. Po návrate domov sa pustil do rôznych povolaní, vozil ľudí na taxíku, ale aj chatárčil na Trangoške. Prvú časť knihy tvoria autentické pamäti Júliusa Chudíka, druhú napísala jeho dcéra Klára Jarunková.

Tvorba Kláry Jarunkovej si získala priazeň nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaradila sa k jedným z najprekladanejších slovenských autorov a niektoré jej diela boli adaptované pre rozhlas a televíziu. Do dejín literatúry sa zapísala ako spisovateľka pre deti a mládež a o pisateľskom talente, ktorým disponovala, svedčí aj nominácia na Nobelovu cenu za literatúru i cenu Astrid Lindgrenovej.

Klára Jarunková sa narodila 28. apríla 1922 na Horehroní v Červenej Skale – miestnej časti Šumiaca.

Mgr. Erika Bialiková