Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Koncoročná školská exkurzia Stará Ľubovňa

Dňa 12. júna 2024 sa žiaci 2.stupňa našej školy zúčastnili koncoročnej školskej exkurzie v Starej Ľubovni. Navštívili hrad a skanzen : Hrad Stará Ľubovňa sa v minulosti preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Okrem ochrany poľsko-uhorskej hranice zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu prechádzajúcu dolinou rieky Poprad do Poľska.

ĽUBOVNIANSKY HRAD je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja. Na začiatku prehliadky hradu si žiaci pozreli a vyskúšali majstrovstvo sokoliarstva.

Skanzen pod hradom : Samostatnú expozíciu pod hradom Ľubovňa predstavuje skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na 25 zrubových drevených objektov pochádzajúcich z obdobia od prvej polovice 19. storočia do začiatku 1. tretiny 20. storočia. Okrem roľníckych obytných domov tu nájdete i sezónne hospodárske objekty. Súčasťou expozície je aj kováčska vyhňa, hájovňa, škola a vodný mlyn zo Sulína. V roku 2023 v skanzene sprístupnili dve nové drevenice z Jarabinej a Kamienky. Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833.
Drevený kostol s ikonostasom je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby východného obradu.

Malebná dedinka s názvom Hniezdne sa nachádza neďaleko Starej Ľubovne. Nestville – slovenská firma nadväzuje na staré liehovarnícke tradície severného Spiša a liehovar je dokonca o viac než 100 rokov starší ako najstarší registrovaný liehovar v USA, kde sa vyrába svetoznáma whisky Jack Daniels. Nestwille Distillery, expozíciia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel, pozostáva z troch častí: 1. Historickej – ukážky ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom, 2. Modernej – jedna z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu v Európe a 3. Tradičnej – Degustačná miestnosť s ručne vyrezávaným obrazom a
sklady zrenia whisky. A práve v tejto časti sa degustuje prvá slovenská Nestville Whisky. Priamo v areáli sa nachádza aj čokoládové kráľovstvo Nestville Chocolate s detským ihriskom.

Pedagogický dozor zabezpečovali : Mgr. M. Kalmanová, Mgr. R. Kantorisová, Mgr. H. Pocklanová, Ing. M. Šramková, Mgr. Marianna Kalmanová.