Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

105. výročie konca Prvej svetovej vojny – Deň červených makov

Dňa 11. novembra 2023 o 11.11 hod. sme si v Pohorelej pripomenuli 105. výročie konca Prvej svetovej vojny. V tento deň a v túto hodinu vstúpilo do platnosti prímerie podpísané medzi bojujúcimi stranami (11. 11. 1918 o 11.00 hod. parížskeho času, pričom u nás je tradícia spomínať si na tento deň o 11. hodine a 11. minúte).

Spomienkou – položením kytice vďaky a zapálením sviec pri Pamätníku obetiam I. a II. svetovej vojny na námestí sa padlým poďakovali starostka obce Pohorelá, členovia Základnej organizácie zväzu protifašistických bojovníkov Partizánske brigády Jánošík Pohorelá a žiaci základnej školy. Tichou spomienkou si všetci prítomní pripomenuli ľudí, ktorí počas prvej svetovej vojny prišli o život. Takmer 10 miliónov mŕtvych vojakov, okolo 5 – 7 milióna obyvateľov a 20 miliónov zranených – to je bilancia ľudských obetí vojny, ktorá sa dotkla i samotnej obce Pohorelá.

Tento deň sa spomína aj ako Deň červených makov, ktoré symbolizujú množstvo vyliatej krvi vojakov a aj všetky obete vojny. Červené maky sa stali symbolom spomienky na koniec Veľkej vojny v širšom meradle až od roku 1921.

                                                                                                              Ing. Anna Pravotiaková