Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Banská Štiavnica – školský výlet

Po nechcenej dvojročnej pauze sme sa 14.6.2022 konečne mohli vypraviť na školský výlet. Naše kroky viedli do Banskej Štiavnice. Banská Štiavnica je historické slobodné kráľovské banské mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažbou kovov, významnou banskou legislatívou, samosprávou a akademickou tradíciou.

Žiaci 6. až 9. ročníka a pani učiteľky – Skladaná, Pravotiaková a Kantorisová si privstali, aby s dobrou náladou nastúpili do autobusa s nabalenou desiatou a kopou dobrej nálady sa vybrali na cestu.

V Banskej Štiavnici sme najskôr navštívili Nový zámok. Zámok je šesťpodlažná renesančná budova so štyrmi baštami a strieľňami. Bol postavený v rokoch 1564 – 1571 ako strážna veža počas bojov proti Turkom. Je postavený na vyvýšenine v centre mesta.

Po malom oddychu sme sa premiestnili do Slovenského banského múzea – Banské múzeum v prírode.

Čas pred vstupom do štôlne Bartolomej sme využili na prehliadku skanzenu. Povrchová expozícia predstavuje banské budovy a zariadenia z rôznych oblastí Slovenska (napr. Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši), náučnú geologickú expozíciu, expozíciu lomového dobývania a banských strojov.

Následne naše kroky viedli do miestnosti, kde nám poskytli prilby, plášte a lampáše, aby sme mohli vstúpiť do štôlne Bartolomej.  Najväčším lákadlom pre nás bolo  fáranie do štôlne Bartolomej v baníckom plášti, s prilbou a s lampášom. Prehliadka trvala asi 100 minút. Miesto bolo  2 km od Banskej Štiavnice smerom na Štiavnické Bane. Na vlastnej koži sme okúsili, ako sa cítili baníci v stiesnených priestoroch a ako sa im tam muselo ťažko pohybovať.

Zaujímavý výklad príjemného sprievodcu všetkých uchvátil a počúvali každé jeho slovo.

A aby bolo všetko ako má byť, nevynechali sme ani nákupné centrum v Banskej Bystrici, aby žiaci mohli prevetrať svoje peňaženky.

Sladká bodka na záver bola v podobe fajnovej lopejskej zmrzliny.

 

 

                                                           Mgr. Renáta Kantorisová