Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Vystúpenie spojilo deti z obce Petrová na východe a Pohorelá na Horehroní

Načo pôjdem domov?

Vystúpenie spojilo deti z obce Petrová na východe a Pohorelá na Horehroní.

Dňa 4.5.2018 sa v priestoroch ZŠ s MŠ Pohorelá uskutočnilo sústredenie – príprava hudobno-tanečného predstavenia pod názvom Načo pôjdem domov?
Motívom je rozprávka Vlk a kozliatka, kde vlkom je muž, ktorý sa vráti z väzenia a nevie, ako ďalej. Je to veselo-smutný príbeh o realite, ktorú zažíva veľa matiek a nielen v rómskej osade. Bola to zároveň spolupráca žiakov ZŠ s MŠ Gaboltov z obce Petrová a našich žiakov, rovesnícka motivácia, zároveň splnený sen autorky scenára a myšlienky celého tohto projektu Mgr. Martiny Kantorisovej.

Počas pôsobenia v ZŠ s MŠ Gaboltov vytvorila hudobnú skupinu pod názvom Gypsy Angels. Po jej odchode a zamestnaní sa v rámci projektu ŠOV v ZŠ s MŠ Pohorelá, zopakovala svoje aktivity a vznikla kapela pod názvom Gypsy Bachtale.
Zo školákov vyrástli dospelí ľudia a tí priviedli mladších žiakov do školy v Pohorelej, aby spolu pripravili program plný hudby, spevu, tanca, zažili pekné chvíle pri opekaní, varení gulášu.
Mgr. Žaneta Holková a PhDr. Mgr. Františka Baksová (v rámci projektu ŠOV) sa zhostili choreografie, nakŕmenia hladných žalúdkov, udržiavania dobrej nálady počas celej akcie. Radka Palčeková a Katarína Karcolová (Človek v ohrození), maľovali s deťmi obraz počas prestávok medzi aktivitami. Téma bola jasná – hudba a tanec, pomáhali aj pri koordinácii detí počas prestávky, boli nápomocné, kde to bolo potrebné.

Obrovským prínosom bola mladá rodina: Mgr. Andrea Farkašová a Mgr. Tomáš Farkaš, PhD., ktorí sa postarali o kameru, strih, fotografovanie a celkové zverejnenie nášho natáčania na youtube a samozrejme, ich malá dcérka Alica.
Zvlášť treba spomenúť Bc. Annu Hrúzovú, starostku obce Petrová a obecné zastupiteľstvo v Petrovej, vďaka ktorým deti z tejto obce mohli pricestovať na Horehron. Sprevádzala ich skvelá Denisa Billá, Maroš Billý, Nikola Patkaňová, Laura Billá, Kvetka Billá, Mária Billá – dospeláci, bývalí žiaci ZŠ s MŠ Gaboltov.

V prílohe pripájam aj denník Milana, žiaka 8.A, ktorý podrobne ako novinár zapisoval, čo sa v ten deň udialo. Taktiež pripájam pár zaujímavých fotografií z tohto dňa.

S pozdravom, Mgr. Martina Kantorisová