Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Fašiangová veselica v materskej škole

Ako už býva každoročne dobrým zvykom, aj tentokrát sme sa lúčili s fašiangovým obdobím deň pred popolcovou stredou, t.j. v utorok 13.2.2024. Pre deti sme usporiadali fašiangovú veselicu v maskách.

V dopoludňajších hodinách po desiatej sa v troch triedach začínala premena detí na rôzne obľúbené bytosti. Všetci zamestnanci školy starostlivo pomáhali deťom s preobliekaním do masiek, ktoré im ráno priniesli rodičia. Deti s radosťou čakali v rade aj na domaľovanie tváričky podľa charakteru postáv a zábava sa mohla začať. Mladšie deti najprv čakali v pripravenej triede na starších kamarátov, ktorí vchádzali so spevom a prezentovali sa v hudobno-literárnom pásme Fašiangy-Turíce.

Podstatnou časťou bolo samotné predstavovanie masiek a fotenie. Po odchode starších detí do svojej triedy nasledovala výmena, teda mladšie deti navštívili starších a taktiež sa prezentovali piesňami a humornými riekankami ako sa počas fašiangov patrí. Naše deti vedia odkiaľ sa tento sviatok vzal, ako sa ľudia v minulosti zabávali a prečo tomu tak bolo. Síce niekedy informácie skomolia, ale to, že v ďalekej minulosti ľudia nemali elektrinu, televízory, mobily….. to si zapamätajú ľahko. A poznajú aj obľúbené fašiangové dobroty, keďže v obchode ľudia nakupovali v minulosti len základné potraviny. A skromné obydlia v podobe drevených chalúpok sa ešte našťastie na ukážku v dedine nájdu.

Áno, Fašiangy sú príležitosť priblížiť dnešným deťom život v minulosti. Určite by stálo za to navštíviť v jarnom období napríklad skanzen na Liptove. Ak sa nám to podarí, napíšeme Vám čo v ňom zažijeme. Určite Vás však teraz potešia fotografie z našej veselice.

PaedDr. Dagmar Krupová