Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

FÍHA – DÝHA

Zapojili sme sa do projektu FÍHA – DÝHA. V dobe, kedy nás obklopujú plasty a umelé veci, je dôležité vracať sa späť k prírode, učiť nastupujúcu generáciu k pokore k životu, k živým organizmom a symbióze s nimi a učiť túto generáciu poznávať prírodné materiály, ktoré nás nebudú toľko zaťažovať po ich použití.

Žiaci  mali možnosť pracovať s dýhou a poznať jej vlastnosti. Práca sa im darila a mohli sa  pozrieť, že farba dýhy ich výrobkov korešponduje s farbou lavíc v triede, aj keď najskôr toto bude plast.  Naviac pri dotyku dýhy cítite príjemné teplo a jemnosť dreva, ktoré žiadny umelý materiál nikdy nedokáže navodiť. Drevo bolo vždy tradičným stavebným aj interiérovým materiálom, avšak v súčasnosti je mnohokrát úplne zbytočne  nahradzované  umelými materiálmi. 

Pomocou dýhy žiaci zhotovili vianočné pohľadnice, ktoré sme prihlásili do súťaže. Naše výrobky  ocenila porota ako naj v kategórii II. stupeň ZŠ a stali sme sa výhercami voucheru v hodnote 5 000 Kč na školské, výtvarné a kancelárske potreby spoločnosti ŠEVT, a.s. 

 

A čo je dýha? http://www.fihadyha.cz/dyha/co-je-to-dyha.aspx

Ing. Anna Pravotiaková