Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Kamene zmiznutých v Pohorelej

V roku 2012 založila skupina nadšencov v Brezne tradíciu s názvom „Kamene zmiznutých„. Sú venované obetiam zverstiev z čias druhej svetovej vojny. Väčšina z nich nesie židovské mená. Tieto kamene prinášajú príbeh konkrétneho človeka a kus poučnej histórie priamo na miesto, kde sa odohrala.

Tak to bolo aj v našej obci, kde sa 27. apríla 2023 ceremoniálne inštalovali prvé kamene zmiznutých (z nemeckého Stolperstein – kameň na zakopnutie) na ulici, kpt. Nálepku, pri prechode k škole a pred Penziónom Hron (bývalý Schreiberov dom). Rodina Büchlerová – Marošová zorganizovala pamätný obrad (Azkara) svojim príbuzným, ktorí boli deportovaní a zahynuli v druhej svetovej vojne. Obrady sa konali pred domom, odkiaľ ich zobrali do transportu. Na obrade sa zúčastnili aj žiaci našej školy spolu s pedagógmi.

Malé betónové dlaždice zakončené mosadznou tabuľkou s informáciami o obetiach sa osádzajú s cieľom pripomenúť si obete vojny, poučiť sa z týchto príbehov a zakopnúť, aby sme už nikdy viac NEZAKOPLI.

 

                                                                                                               Ing. Anna Pravotiaková