Základná škola s materskou školou, Kpt. Nálepku 878, Pohorelá

Oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom v Pohorelej

Deň víťazstva nad fašizmom je nepochybne jeden z najvýznamnejších medzníkov v našich novodobých dejinách. Je preto prirodzené, že by sme naň nemali nikdy zabudnúť a pripomínať si hrôzy vojny čo najčastejšie.

8. mája 2023 obec Pohorelá a Základná organizácia zväzu protifašistických bojovníkov Partizánskej brigády Jánošík zorganizovali spomienkovú slávnosť kladenia venca k pamätníku padlých v I. a II. svetovej vojne, na ktorej sa zúčastnili aj žiaci našej školy.

Pripomínaním si tejto významnej historickej udalosti vzdávame česť tisícom Slovákov a príslušníkom národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho satelitom. To nielen v československých vojenských jednotkách v zahraničí, v povstaleckej 1. československej armáde na Slovensku a v domácom partizánskom hnutí, ale aj v armádach iných štátov protifašistickej koalície či v hnutiach odporu na území okupovaných krajín.

Účasť Slovákov v československom protifašistickom odboji vo vojne má svoje osobitné a nezastupiteľné miesto v novodobej histórii Slovenska. Národnooslobodzovací boj výrazne sformoval charakter, myslenie a konanie jeho účastníkov a ovplyvnil život nasledujúcich generácií. Víťazstvo protifašistickej koalície si na strane bývalého Československa vyžiadalo množstvo obetí, utrpenia a bolesti.

Aj dnes, po 78 rokoch od ukončenia 2. svetovej vojny nesmieme zabudnúť. Zabudnúť na tých, ktorí trpeli, bojovali, umierali. Nezmyselne umierali. Pretože národ, ktorý si nepamätá alebo nechce pamätať hrôzy vojny, musí tú hrôzu prežiť ešte raz. A to nikto z nás určite nechce.

                                                                                                            Ing. Anna Pravotiaková